TREENINGUD

beebiujumine

Beebid armastavad ujuda! Me usume, et beebiujumine on põnev. Beebidel on veega eriline side, kuna nad on veetnud 9 kuud lootena ujudes. Soojas vees viibimine on neile palju tuttavam kui kuival maal olemine. Selline vee usaldamine hääbub aja jooksul ning võib isegi hirmuks pöörduda. See on ka üks põhjus, miks me usume varajase ujumisõpetuse kasulikkusesse. Samas ei pane me kunagi beebit vastu tema tahtmist ujuma ning lisame tundi alati palju suhtlemist, lõbu ja sotsialiseerumist, et olla kindel meie peamises eesmärgis – veebeebi on õnnelik beebi.


Beebid armastavad ujuda! Me usume, et beebiujumine on põnev. Beebidel on veega eriline side, kuna nad on veetnud 9 kuud lootena ujudes. Soojas vees viibimine on neile palju tuttavam kui kuival maal olemine. Selline vee usaldamine hääbub aja jooksul ning võib isegi hirmuks pöörduda. See on ka üks põhjus, miks me usume varajase ujumisõpetuse kasulikkusesse. Samas ei pane me kunagi beebit vastu tema tahtmist ujuma ning lisame tundi alati palju suhtlemist, lõbu ja sotsialiseerumist, et olla kindel meie peamises eesmärgis – veebeebi on õnnelik beebi.

Beebiujumise tunnid sobivad beebidele vanuses 4– 24 kuud. Tunnid toimuvad kord nädalas koos lapsevanemaga. Beebiujumise tundides õpitakse, kuidas ujutada beebit vee peal ja vee all ning kuidas õpetada beebit vett usaldama.

Miks Orca beebiujumine?

1.      Meie treenerid on kõrgelt haritud ja täiendavad ennast pidevalt.

2.      Peame oluliseks beebide ja väikelaste ujuma õppimise ohutusnõuetest kinnipidamist.

3.     Õpetama teid oma last ujuma õpetama: selgitamine alati, miks me midagi teeme ning näitame hoolikalt ja täpselt, mida me teeme.

4.     Kujundame tunni vastavalt lapse arengu etappidele , lubades kujuneda oskustel füüsilise, intellektuaalse ja sotsiaalse arengu kaudu. Võib öelda, et meie meetodite taga on palju teadust!

5.     Me oleme lõbusad: meie kursuse võti on nauding, sest mida lõdvestunumad ja õnnelikumad nii vanem kui ka teie beebi on, seda paremad on tulemused. Seetõttu on meie tegevuse üks eesmärk muuta õppimise lõbusaks.

Kuidas beebid seda teevad?
Kõik beebid õpivad korduva õpetamise, sõnaseoste, mängu ja regulaarsete tundide kaudu. Esimestel nädalatel peale sündi teevad beebid loomulikult rütmilisi, koordineeritud ujumisliigutusi ning pärsivad oma veealust hingamist, seda nimetatakse kõrihääliku refleksiks (tuntud ka kui okserefleks). Kui see refleks tööle hakkab, hoiab beebi tahtmatult vee all hinge kinni. Pärast kuuendat elukuud väheneb see refleks ning beebid haaravad kontrolli oma veealuse hingamise üle. Umbes kolmanda eluaastani ei ole beebidel ja väikelastel palju jõudu, koordineeritust ega motoorseid oskusi, et veepinnal ujuda. Nende kehamassi jagunemine teeb selle raskeks. Kuid siiski, hoolika järelevalve ja julgustuse korral saavad nad vee all ujuda lühikesi vahemaid väga varasest east alates. Meie ujumisprogrammi struktuur peegeldab laste loomuliku arengu etappe. Näiteks täieliku toega ujumisasend, millest lapsed alustavad, edeneb, kui nad arendavad oma liikumisoskusi, tugevust ja vastupidavust, et olla iseseisvamad ujujad kontrollitud käe- ja jalaliigutusega, mis lõpuks areneb kroolitõmbeks.

Hingamise kontrollimine
Kuigi paneme rõhku beebide oskusele kasutada oma loomulikke reflekse järkjärgulise arengu ja kordamise kaudu, saame tegelikult treenida veebeebisid hingamist kontrollima enne vee alla minemist. Kursuse jooksul beebide arenedes on näha, kui hästi teie laps reageerib nii verbaalsetele kui ka mitteverbaalsetele vihjetele. Lõpuks õpivad nad vee all välja hingama, mis annab neile tõelise julguse ja täieliku enesekontrolli tunde. See on hea ettevalmistus veehingamisele, mis on oluline ajaks, kui nad arenevad iseseisvateks väikesteks ujujateks.

Vee alla minemine on väikese lapse julguse arendamisel tähtis. Vanemate jaoks on see tihti kõige põnevam osa – näha, kuidas beebi vee all hõljudes teie poole libiseb! Ent kui põnev vee alla minemine ka ei oleks, on see ainult väga väike osa meie tööst. Umbes 95% tunnist on ujutamine vee pinnal ning vee alla minemine kestab ainult mõne sekundi.

Meie meetod, mis tutvustab beebidele vee alla minemist, on väga õrn, järkjärguline ja hoolikalt kontrollitud. Beebidel on loomulikud refleksid, mis takistavad vee sattumist kopsudesse, kui nägu on vee all. Kuigi me rõhutame asjaolu, et beebid mäletavad lihtsasti arusaadavaid häälkäsklusi, treenime oma veebeebisid, et kontrollida nende hingamist enne mistahes refleksi stimuleerimist. Beebid saavad ruttu meie tööst aru ning mõistavad juba peagi käsklusi, mis kiirendavad vee all ujumise oskuse omandamist. Asjaolu, et me ei sunni beebit kunagi vastu tema tahtmist ujuma, aitab neis julgust arendada.

Ujumiskätistega või ilma?
Ujumiskätiste kasutamine beebil võib luua vees eksliku turvatunde nii teile kui ka lastele. Kuna meie üks põhimõtetest on juhendada teid oma beebit ujuma õpetamisel, siis on oluline, et ka te ise teaksite, kuidas vesi last toetada saab. Seega käitute teie lapsevanemana lapse ajutise toena, kui nad õpivad algusest peale vabalt, mitte ujumiskätistega ujuma.

Varajase ujumisõppe eelised

Toome välja 10 peamist põhjust, miks me arvame, et ujumine on põnev ja rikastav kogemus kõikidele osapooltele. See ei õpeta pelgalt elutähtsaid oskusi, vaid parendab ka beebidel ja väikelastel teiste oskuste õppimist.

1.      Beebiujumine õpetab veeohutust
Ujumisoskus võib ühel päeval päästa teie lapse elu ning seepärast õpetame veebeebidele elutähtsaid oskuseid.

2.      Beebiujumine on kasulik laste füüsilisele ja vaimsele tervisele
Beebiujumine on hea moodus väikelapsi noores seas treenima saada. Iga veebeebide tund pakub täielikku füüsilist treeningut, mis tugevdab teie beebi südant ja kopse, aidates omakorda kaasa aju arengule, sealhulgas stimuleerides kõiki viit meelt (maitsmine, haistmine, kompimine, nägemine ja kuulmine).

3.      Beebiujumine soodustab lähedaseks saamist
Nahakontakt tugevdab sidet teie ja teie lapse vahel. Kuna emadel on üldiselt rohkem suhtlemisvõimalusi, siis on ujumistund ideaalne põhjus isadel oma beebidega natuke rohkem väärtuslikku aega veeta.

4.      Beebiujumine suurendab enesekindlust
Noores eas vee tutvustamine aitab ära hoida veehirmu, mis võib hiljem välja kujuneda. Harjutused, mis hõlmavad iseseisvat vees liikumist ja täiskasvanu kõrvalehoidmist, on suurepärased teie beebi iseseisvuse kujunemiseks . Paljud vanemad leiavad, et beebiga vees tegelemine on ka nende endi jaoks hea, eriti siis, kui nad on ise vees ebakindlad või ei oska ujuda.

5.      Beebiujumine arendab liigutuste koordineeritust
Vees olemine aitab paranda liigutuste koordineeritust ja tasakaalu ning ujuma õppimine koos mänguasjadega arendab teie lapse liikumisosavust. Norra Teaduse ja Tehnoloogia Ülikooli 2009. aasta uuring kinnitab, et ujuvatel beebidel on parem koordinatsioon ning nad suudavad esemeid lihtsamini haarata , kui need, kes ei uju.

6.      Beebiujumine arendab tugevust
Ujuvus ja vastupidavus vees tähendab, et beebid treenivad rohkem lihaseid kui mitteujuvad beebid ja seda efektiivsemalt nii vees kui ka maal. Soomes läbiviidud uurimus näitas, et ujuvad beebid hakkasid hiljem roomama, aga varem kõndima tänu oma suurepärasele lihaskontrollile.

7.      Beebiujumine arendab õppimisoskusi
Reageerimine korduvatele häälkäsklustele tugevdab teie beebi vaimseid oskusi ja suurendab korraldustest arusaamist. Saksamaal läbiviidud uurimus kinnitas, et ujuvatel beebidel on võrreldes mitteujujatega arenenumad motoorsed ja sotsiaalsed oskused ja kõrgem intelligents.

Griffithi ülikooli varajaste aastate ujumisprojekt leidis, et kooliminemise eaks on lapsed, kes ujuvad, mitteujujatest ees 6 – 15 kuud, kui tegemist on matemaatika ülesannete lahendamise, loendamise, keeleoskuse ja juhiste järgimisega.

8.      Beebiujumine suurendab heaolu
Soe vesi lõdvestab teie beebit ja ujumine stimuleerib beebi söögiisu. Teie jaoks on hea uudis see, et paranevad ka magamis- ja söömismustrid.

9.      Beebiujumine arendab distsipliini
Iganädalased ujumistunnid aitavad kaasa nädala ja päeva struktureerimisele, pakkudes regulaarselt lõbusat ja sotsiaalset tegevust (ning võimalik, et ka natuke tervet mõistust... :) )

10.      Beebiujumine parandab keele arengut

Ujumise kaudu on võimalik parandada keele arengut. Beebid suhtlevad pidevalt tunni jooksul teiega ning teiste beebide ja lastega. Õpetaja annab samuti verbaalse stiimuli.

Kui Teil on veehirm?

Me saame aru, et kõik ei tunne end vees kindlalt ja mugavalt ning veehirmu on nii täiskasvanute kui ka pisikeste seas. See on väga ebatavaline, kui väikestele lastele ei meeldi vesi juba algusest peale. Lõppude lõpuks on vees väga vähe asju, mida karta: kõik meie beebiujumise kursused toimuvad lastebasseinis, mis on vähemalt 32 °C; tutvustame ujumist väga hoolikalt ja aeglaselt, lisame oma tundidesse palju lõbu, naeru, mänge ja tegevusi. Palju tavalisem on, et veehirm tekib pärast mõnda tundi (vt allpool „õppeplatoo”). Kokkuvõttes, mida varem teie laps ujuma hakkab, seda kodusemalt ta end vees tunneb.

Vanemad üllatuvad tihti ja on häiritud, kui nende beebi või väikelaps lakkab järsku vett nautimast. See võib olla suur üllatus, kui teie veebeebi on nähtavalt ebakindel või ärritunud, ehkki varasemalt on ta vett nautinud. Kuid ärge muretsege, see on tavaline arenguetapp, mis avaldub 8–24 elukuu vahel ja mida nimetatakse ka õppeplatooks. Seega ärge muretsege, beebid saavad sellest üle ja tuleb tagasi kõik, mida nad armastasid ja õppisid. Tihti on meie kõige enesekindlamad ujujad need, kes on ületanud kõige suurema hirmu ning tulnud siis nautijate poole tagasi. Kui teie laps läbib seda loomulikku etappi, on oluline mitte muretseda – stress võib mõjuda teie beebile või väikelapsele.

Mis on õppimisplatoo?
Õppimisplatoo on elu loomulik osa, vaatamata sellele, millal see aset leiab. See võib juhtuda nii vees kui ka väljas ning seda mitmetel põhjustel. Teie lapsel võib olla õppimisplatoo, kui ta on teinud tegevust pikka aega, pärast kiiret õppimisperioodi, või kui ta on alustamas uut tegevust või õppimiskogemust. Pärast õppimisperioodi on lapse ajul vaja aega, et aru saada kogu uuest informatsioonist ja kinnistada õpitud oskusi. See ajaperiood on täiesti loomulik ja oluline osa uute oskuste õppimisel. Hea uudis on see, et kui teie lapse aju on võimeline töötlema informatsiooni ja on otsustanud seda kasutada, siis on ta lihtsasti võimeline kasutama uusi oskusi.

Millal õppimisplatood tekivad?
Üldiselt võib platoosid oodata esimest korda 11–15 kuu vanuste seas ja väikelapsed võivad oma esimestel aastatel kogeda mitut. Platoo võib olla lühike ning ka mitme kuu pikkune, kuid ükskõik, kui kaua need kestavad, võite olla kindel, et need on normaalsed ja olulised – üks osa õppimisest.

Teie beebit tabas platoo?
Soovitame teil alati jääda lapse suhtes positiivseks ja kannatlikuks ning proovida järgmist:

1.     Julgustage last õrnalt ja lubage tal omas tempos töötada.

2.      Hoidke teda enda lähedal ja proovige teha tegevust koos temaga, et aidata oskust tugevdada.

3.      Julgustage last tegevust juhtima.

4.      Isegi, kui laps tegevuses ei osale, julgustage teda teisi vaatama – ta saab aru, mis toimub.

Julgustage last teisel moel osalema; näiteks laske tal mänguasju hoida.

5.      Kui laps ei taha vee all ujuda, hoiduge sukeldumisest, kuni ta on valmis uuesti proovima.

Võtke teda basseini kaasa ka kursuste välisel ajal iseseisvalt või perega basseini külastades ja laske tal mängida.

6.      Mis kõige olulisem, ujuge edasi! Laste tundide lõpetamine tähendaks seda, et neil ei olnud võimalik juba õpitud oskusi kinnistada. Kui nad on veest liiga kaua eemal, on võimalik, et need oskused unustatakse ja neid on vaja uuesti õppida.

Beebiujumise kursustel töötame teiega koos, et aidata lapsel üle elada aega, mis võib teie kui lapsevanema jaoks olla muserdav ja segadusse ajada – pidage meeles, et keegi meist ei õpi mööda sirgjoont, seega võib laps minna edasi ja siis natuke tagasi ning uuesti edasi!

Kui emal või isal on veehirm.

Paljud tulevad beebiujumise kursusele just sellepärast, et ema või isa ei oska ujuda või kardavad vett. Tahetakse vältida seda, et nende lapsel ei areneks kunagi sellist hirmu või soovitakse anda neile võimalusi, mida vanematel endil kunagi polnud. Me austame ja imetleme sellist suhtumist ja töötame nende vanematega tihedalt koos, et aidata edendada enesekindlust vees nii nende endi kui ka beebide jaoks. Kõik meie basseinid on piisavalt madalad – seal saab vabalt seista. Paljud emad ja isad on leidnud kindlustunde, tuues meie beebide ujumiskursustele oma lapsed, et nad saaksid ka ise ujuma õppida!