BLOGI

3 ideed, kuidas ujujana enesekindlust kasvatada

Ujujate võistlushooaeg on pikk ja paratamatult käivad sellega kaasas ka tagasilöögid ning ebaõnnestumised. See ühtlasi võib mõjuda ujuja enesekindlusele.  

Osad ujujad on justkui sündinud kõrge enesekindlusega, kuid teiste jaoks on endasse uskumine pika perioodi jooksul paras väljakutse. 

Ujuja enesekindlust võib alla viia järgnev: 

  • Liiga aeglane areng. Paremini ujumine ei tähenda ainult kiiremat liikumist, oluline osa sellest on ka tehnika. See omakorda võtab aga palju aega ja energiat ning ei too alati nii kiireid tulemusi nagu ujuja sooviks.
  • Negatiivne sisekõne. Mõtted “ma ei jaksa” või “see on liiga raske” on näited negatiivsest sisekõnest, mis mõjuvad halvasti ka enesekindlusele. 
  • Tagasilöögid. Juba kõigest üks tagasilöök annab tihti enesekindlusele tugeva hoobi. Kõikidel ujujatel on tagasilööke, kuid üldiselt pole tagasilöök see, mis on kurnav, vaid see, kuidas ujuja sellele reageerib. 

Selleks, et enesekindlus peale igat tagasilööki kõikuma ei lööks, tuleks teadlikult seda treenida. Järgnevalt kolm ideed, kuidas ujujana enesekindlust kasvatada ja hoida: 

1.    Keskendu protsessile

Enesekindluse kadumisega kaasnevad enamasti mõtted sellest, kui kaugel kõik seatud eesmärgid on. Selleks, et enesekindlus tagasi saada, tuleks unustada tähtsad võistlused ja kõrgele seatud hooaja eesmärgid. 

Eesmärkidele mõtlemise asemel tuleks suunata energia hoopis sellele, mida saab täna teha selleks, et olla suurepärane ujuja. Näiteks: täna ujun trenni algusest lõpuni nii hea tehnikaga kui saan.

Trennis tuleks eranditult keskenduda sellele, mida saab paremaks lihvida. Selle üle on ujujal otsene kontroll ja see aitab taastada kaotatud enesekindluse. 

Kui keskenduda pidevalt vaid pikaajalistele eesmärkidele, võivad tekkida ärevus ja stress, mis ei mõju tulemustele hästi. 

Kui keskenduda aga praegusele hetkele ja anda selles hetkes endast parim, ei vähene mitte ainult stress, vaid tõuseb ka tõhusus ning tänu sellele ka enesekindlus. 

2. Keskendu väikestele võitudele ja vahe-eesmärkidele 

Üks viis, kuidas enesekindlus taas üles saada ja seda säilitada, on keskenduda igapäevaselt väikestele võitudele. 

Enne treeningule suundumist tasuks välja mõelda kolm väikest võitu. Need võiksid olla piisavalt lihtsad, et neid tasuks proovida. Väikesed võidud ja vahe-eesmärkide täitmine tekitavad hea tunde, mis ei lase enesekindlusel nii lihtsalt langeda.  

Põhjus, miks see hästi töötab, on see, et tegutsemine on kõigi suurim motivaator.  Kui motivatsioon ära kaob, siis tekib tunne nagu ei tahaks enam midagi teha. Hea viis selle vastu võitlemiseks on tegutsemine. 

3. Muuda oma sisekõnet

Madal enesekindlus ja negatiivsed mõtted enda kohta käivad käsikäes. 

Ujujad veedavad treenides ja võisteldes palju aega oma mõtetega. Pealtnäha ei pruugigi mõtted väga suurt rolli omada, kuid tegelikult on nendel võimas jõud. Meie mõtted suunavad meie tegevusi. 

Mida mõtleme ja millele keskendume, on see, mida lõpuks teeme:

  • Kui mõtled, et harjutus on liiga raske ja võimatu teatud intervalliga teha ning sa ei saa kunagi nii heaks ujujaks, kui tahaksid, siis su keha kuulab seda. 
  • Kui mõtled, et saad harjutusega hakkama, äkki see polegi nii hull ning tegelikult on keha ju kõigeks võimeline, siis ka seda kuulab su keha. 

Kaks levinud enesekõne tüüpi, mida ujujad mõtlevad:

  • Enne: "see on liiga raske" või "see teeb liiga palju haiget" -> Pärast: "mis siis, kui ma lihtsalt teen veel ühe ..."
  • Enne: "ma ei saa seda teha" -> Pärast: "proovin ühe korra veel"

Kokkuvõte

Meie enesekindlus võib kohati tunduda väga haprana. Üks halb start, üks halb trenn ja võime ootamatult kogu oma raske töö ja treeningud kahtluse alla seada.

Kahtlus on täitsa loomulik, kuid tagasilöökidel ei tasu lasta enda enesekindlust kukutada. Oluline on protsess ja vahe-eesmärgid ning seejärel õnnestub ka pikaajaliste eesmärkide täitmine.

Artikkel refereeritud: swimswam.com