BLOGI

Kuidas valmistuda ujumisvõistlusteks?

20.-22. detsembrini toimuvad Eesti lühiraja meistrivõistlused ujumises, kus ka mitmed meie klubi sportlased stardivad. Seoses sellega on paras aeg rääkida ujumisvõistluste eelsest ettevalmistusest. 

Iga ujuja võistluseelne ettevalmistus on veidi erinev. See oleneb nii ujuja tasemest, treenerist, harjumustest ja sisetundest, kui ka sellest, millise võistlusega on tegemist, kui pikk on võistlusstaaž ning millistel ja kui paljudel aladel võisteldakse.

Järgnevalt aga mõned nipid, mis aitavad kaasa võistluste õnnestumisele:

Paki kott päev enne võistlust

Võistluspäeval pakkimine võib tekitada asjatut stressi ja seetõttu tasuks võistlusteks vajaminev alati päev enne võistlusi kokku panna. Alati on soovitav kaasa võtta varutrikoo või-ujumispüksid, ujumisprillid ja müts. Kui plaanid võistluste ajal muusikat kuulata, siis veendu, et enne võistlust on kõrvaklapid, telefon või muu selleks vajalik täis laetud. 

Kasuta energiat mõistlikult

Enne võistlusi on treeningkoormused tavapärasest väiksemad ja seoses sellega võib tunduda, et energiat on justkui rohkem. Kui tekib tunne, et energiat on väga palju üle, siis tasuks endale meenutada eelootavaid võistlusi ja energia üleliigse kulutamise asemel seda siiski võistlusteks hoida.  

Ära eksperimenteeri toitumisega vahetult enne võistlusi

Võistluseelsel nädalal ei tasu enda tavapärasesse menüüsse midagi liiga põnevat lisada. Seda aga eriti päev enne ja võistluste ajal, sest kõhuprobleemid enne starti ei aita kuidagi soorituse õnnestumisele kaasa. 

Mõtle võistluspäev korralikult läbi

Valmisolek võistluseks tähendab, et tead täpselt, mida võistluspäeval teed. Mõtle läbi, millal pead kodust võistlustele liikuma hakkama, mis kell pead ujulas olema, millal võimlema, millise soojendusujumise plaanid teha, mis kell veest väljas pead olema, millal võistlustrikoo selga paned, mis hetkedel venitad, millist muusikat kuulad ja muu sinu jaoks olulise. Korralikult läbi mõeldud plaan ja rutiin aitavad kaasa võistluste õnnestumisele. 

Kujutle, et ujud hästi

Kasuta enda kujutlusvõimet ja koge, kuidas täidad või lausa ületad võistlusteks seatud eesmärgid. Mana silme ette pilt enda stardist, ujumisest, pööretest ja finišist. Enda ujumise elavalt ettekujutamine on tehnika, mida näiteks Michael Phelps palju kasutas. See aitas tal rahu säilitada ka Pekingi olümpial, kui 200 m liblikujumises prillid vett täis läksid. Selleks, et võistluste ajal mõnest väikesest nihu läinud detailist stressi ja paanikat ei tekiks, on oluline läbi mõelda erinevad stsenaariumid ja võimalikud lahendused.

Soovime kõikidele edukaid starte!