BLOGI

Teeme vanniajast parima aja

Koos ujumine algab kodus vannist. See on lapsele suurepärane koht, kus ta saab õppida end vees mugavalt tundma. Vann on turvaline ning kontrollitud keskkond. Sinu hoolitsevate käte vahel saab laps liigutada ja nautida veemõnusid viisil, mis muudab koos vannis käimise palju tähendusrikkamaks rituaaliks kui lihtsalt rutiinne pesemine.

Kui palju vett?

Nii palju kui võimalik ja mis tundub, et on lapsele turvaline. Sihiks tuleks võtta selline kogus, mis võimaldab lapsel vees hõljuda ja toetada enda pead vanema kätele. Sinu abiga peaks laps saama vannis vabalt liikuda.

Kuidas last hoida ja toetada?

Jälgi teda, ta annab ise sellest teada. Kui ta tunneb end ebamugavalt, ei saa ta täielikult lõõgastuda ja veemõnusid nautida. Tihitpeale kiputakse ebakindluse tõttu last liiga palju toetama ja kui Sa oled närvis, võivad liigutused olla liiga järsud. Aseta mõttes end lapse olukorda ning pole ime, et selliste käte vahel ei saa lõõgastuda. Võtke üksteise jaoks aega, nii vannitamiseks kui ka teineteise tundma õppimiseks. Ta juhendab ja vastab Su liigutustele ning koos õpite te vannis käimist aina rohkem nautima. Kui võimalik, mine koos lapsega vanni.

Kui kaua?

Sina vastutad aja eest, sest lapsel puudub ajataju täielikult ning see ei teki niipea. Kui ta väisb ära või tekib näljatunne (ta kulutab vees rohkem energiat), siis ta annab sellest teada omal viisil. Teda pidevalt jälgides hakkad aru saama, millal on küllalt. Kui laps saab aru, et Sa vastutad tema eest ja reageerid tema märguannetele, arendate te usaldust ja teivaheline suhe muutub harmoonilisemaks.

Kas me peaks kasutama istet?

Ei, väljaarvatud juhul kui ise ei ole võimeline last hoidma. Sa ei taha jääda ilma võimalusest oma last toetada ja hoida. Sinu käed pakuvad dünaamilise toe, mida ei suuda teha ükski kõva iste. Sa õpid last hoidma ning peatselt saavad Su kätest lapse jaoks usaldusväärsed toed, milles ta tunneb end mugavalt. Enda käte kasutamine muudab vannis käimise lapse jaoks ohutumaks, sest last ei tohi hetkekski vees üksinda jätta. Tema ei saa enda turvalisuse eest vastutada, see on Sinu töö. Ära jätta kunagi last vee lähedal üksinda! Uppumised toimuvad kiiresti ja vaikselt.

Ta pritsib palju, kas see on normaalne?

Vesi on põnev, see elab ja liigub, sa saad seda liigutada ning ta liigutab sind vastu. See, et vesi regeerib kohe, kui laps vee pinda lööb, pakub talle suurt huvi. Nad õpivad tundma maailma, millesse nad sündinud on ja vesi on üks suur osa sellest. Üle 70% maa pinnast on vesi, seega anda lasele võimalusi ja aega seda uurida ja tundma õppida, on väga väärtuslik. Paljude täiskasvanute jaoks on vesi mõistatus. Lapsega koos vees käimine on hea võimalus veemõnude (taas)avastamiseks. Jaga temaga huvisid ning õppi koos tundma füüsika seaduseid. Nõnda toetate eluliselt oluliste oskuste arengut ja kasvatate tugevama omavahelise suhte. Nautige rõõmsat plärtsutamist!

Artikkel refereeritud: Ulrika Faerch´i blogist