UUDISED

2024 aveveeujumise seeriavõistluste ja Eesti meistrivõistluste kokkuvõte

2024 aveveeujumise seeriavõistluste ja EMV kokkuvõte

15. juunist kuni 17. augustini toimusid üle Eesti seitse avaveeujumise seeriavõistluse etappi ning nende vahele mahtusid veel Eesti meistrivõistlused 3,3, 5, 10 ja 4x1,5km ujumises.

Evalotta Victoria Aabrams alustas I etappi Karksi-Nuias võidukalt läbides 1800 meetri pikkuse põhidistantsi ajaga 20:24 ja edestades teist kohta 32-sekundiga. Evalotta avas enda avaveeujumise hooaja 24. mail, kui osales Itaalias Golfo Arancis toimuva avaveeujumise MK II etapil naiste 10 km ujumises. Tuleb märkida, et ainult kolm noormeest lõpetas enne Evalottat ujumise.
Põhidistantsil jõudsid poodiumile veel Grete Hallikivi, Kätlin Sepp, Anne-Mari Vetsi ja Silver Hein.
Treener Kätlin Sepp võitis naiste 30-39 vanuseklassis kuldmedali ajaga 26:18. Grete Hallikivi võitis hõbemedali naiste 14-16-aastaste arvestuses ajaga 23:25.  Anne-Mari Vetsi võitis hõbemedali naiste 40-49 vanuseklassis ajaga 31:25. Treener Silver Hein kaela riputati samuti hõbemedal ja seda meeste 20-29 vanuseklassis, Heina aeg oli 21:31.
Lühema distantsi, mis oli 900m, võitis Lenna Marii Pruunlep ning Lenna ei olnud ainuke Pruunlep, kes lahkus Karksi-Nuiast kuldmedaliga. Margo Pruunlep võitis meeste 40-59 vanuseklassi kulla sellel distantsil.

Avaveeujumise seeriavõistluse II etapp jõudis Tartu lähedale Tabiverre. Põhidsitantsiks oli seekord 2km ja tugev tuul. Evalotta pidi Tabiveres leppima 3. kohaga ja pronksmedali vääriline aeg oli 25:09. Naiste 14-16-aastaste arvestuses riputati Grete Hallikivi kaela pronksmedal ja medali vääriline aeg oli 28:20. Anne-Mari Vetsi võitis samuti pronksmedali ja seda naiste 40-49 vanuseklassis ajaga 39:55.
Tabiveres toimus ka tillustart, mille pikkuseks oli 100 meetrit ja seal võidutses poiste seas 2015. aastal sündinud Hugo-Laur Rohtoja.

Elvas Verevi järvel peeti avaveeujumise seeriavõistluse kolmas etapp, kus põhidistants pikenes eelmisest etapist 100m võrra.
Naiste 17-19-aastaste arvestuses noppis magusa kolmanda koha Johanna Sepp, kes oli kahel eelneval etapil jäänud esimesena medalita. Treener Kätlin Sepp võidutses naiste 30-39 arvestuses ajaga 32:30. Anne-Mari Ventsi kordas eelmise etapi sooritust, kui naiste 40-49 arvestuses riputati jällegi kaela pronksmedal.
Harrastajate 700m distantsil teenis naiste 60-69 arvestuses kolmanda koha alati rõõmsameelne treener Mare Lokk. Tillustardis oli pjedestaalil Hugo-Laur Rohtoja teenides 100m distantsil 2. koha.

Seeria IV ja raskeim etapp toimus Saaremaal, kus ujujad pidid ületama Väikese väina, mille pikkuseks (mööda õiget trajektoori ujudes) on 2290 meetrit. Võistlustules oli tagasi Evalotta Victoria Aabrams, kes ületas väina ajaga 27:53, mis oli teise koha vääriline aeg naiste üldarvestuses. Johanna Sepp (N 17-19), Morten Hein (M 14-16) ja Inessa Sorokin (N 14-16) saavutasid enda vastavas vanuseklassis neljandad kohad. Naiste 40-49-aastaste poodiumil oli jällegi Anne-Mari Ventsi, kellele riputati kaela hõbedane medal.

Seeria viienda etapi raames ujuti 2,3km distants Haapsalu Grand Holm Marina sadamast Österby sadamasse.  Võidulainele hüppas tagasi Evalotta napsates naiste üldarvestuse võidu ja enne teda lõpetas ainult kaks noormeest. Treenerite duo Kätlin Sepp ja Silver Hein olid samuti võistlustules. Kätlin saavutas esikoha naiste 30-39 vanuseklassis ning Silver teise koha meeste 20-29 vanuseklassis. Naiste 40-49 vanuseklassis jõudis poodiumi kolmandale astmele ei keegi muu kui Anne-Mari Ventsi.

Eelviimane etapp kandis Olav Lukini mälestusvõistluse tiitlit ning leidis aset Pühajärvel. Põhidistants oli seekord 2km ning rahvadistantsi pikkuseks oli 800m. Poodiumi kohti oli sellel etapil enim, Orca ujujad astusid kaheksal korral pjedestaalile. Põhidistantsil riputati õdedele Kätlin (N30-39) ja Johanna Seppale (N17-19) kaela kuldmedalid vastavalt enda vanuseklassile. Orca klubi kapten Mathias Käär saavutas teise koha meeste 17-19 vanuseklassis. Pronksmedalitega naasesid koju Jüri Robin Tiidus (M17-19) ja Grete Hallikivi (N14-16). Rahvadistantsil napsasid esikohad Lenna Marii ja Margo Pruunlep. Lenna finišeeris rahvadistantsi esimesena nii naiste kui ka meeste seast. Margo lõpetas esimesena meeste 40-49 vanuseklassis. Treener Mare Lokk oli finišis kolmandana naiste 60-69 vanuseklassis.

Georg Otsa mälestusvõistlus ja avaveeujumise seeriavõistluse viimane etapp toimus mõnusas üleujutatud Tamula Järves, Võrus. Põhidistants oli jällegi 2 kilomeetrit. Põhidistantsil nägime poodiumil tuttavaid nimesid -  Johanna Sepp, Lenna Marii Pruunlep, Margo Pruunlep ja Anne-Mari Vetsi. Johanna saavutas naiste 17-19 vanuseklassis teise koha ja sama värvi medal riputati ka Margo Pruunlepa kaela (M40-49). Lenna Marii (N14-16) ja Anne-Mari (N40-49) kaela riputati pronksmedalid.

Avaveeujumise seeriavõistluse 2024 koondarvestuses jõudis enda vanuseklassi esikolmikusse neli sportlast: Evalotta Victoria Aabrams (absoluut arvestuses 2. koht ning N17-19 vanuseklassis 2. koht), Johanna Sepp (N17-19 vanuseklassis 3. koht), Kätlin Sepp (N30-39 vanuseklassis 1. koht) ja Anne-Mari Vetsi (N40-49 vanuseklassis 2. koht).

Seeriavõistluse vahele mahtusid ka avaveeujumise Eesti meistrivõistlused.

20. juulil selgitati Viljandi järvel avaveeujumise Eesti meistrid viie kilomeetrisel distantsil. Lisaks põhidistantsidele peeti maha ka harrastajate ja masters-ujujate mõõduvõtud.
Naiste absoluut arvestuses saavutas teise koha Evalotta Victoria Aabrams ning Eesti meistriks pärjati Evalotta naiste 17-19 vanuseklassis! Eesti meistritiitli saavutas ka Grete Hallikivi ja seda naiste 14-16 vanuseklassis! Evalottaga samas vanuseklassis võistlev Johanna Sepp saavutas tugeva viienda koha. Harrastajate distantsil, mis oli 3,3km, astus naiste 40-44 vanuseklassis poodiumile ei keegi muu kui Anne-Mari Vetsi, sportlase kaela riputati pronksmedal.

10-11. augustini peeti Pühajärvel Eesti avaveeujumise meistrivõistlused, kus oli kavas sega 4×1,5km teate- ja 10km maratonujumine. Nendest viimane tuli halbade ilmastikutingimuste tõttu katkestada.
11. augustil peeti 10km ujumine. Enne maratonujumist oli korraldajate poolt öeldud, et äikese korral lõpetatakse võistlus koheselt ning tulemused fikseeritakse vastavalt katkestamise ajal olnud paremusjärjestusele. Targa ujujana sai meie klubi esindaja Evalotta koheselt aru, et tuleb alguses liidriohjad haarata ja esikohta säilitada terve distantsi. Võistlus katkestati täpselt enne seda kui Evalotta läks viimasele ringile ning sellel hetkel oli Evalotta mõnusa vahe sisse teinud teiste naistega ja neiu krooniti Eesti meistriks 10km maratonujumises!
Päev enne maratonujumist selgitati riigi meistrid sega 4×1.5km teateujumises. Juunioride vanuseklassis oli Orcal kaks tiimi väljas. Eesti meistriteks krooniti Orca I tiim (!), koosseisus ujusid Mathias Käär, Kertu Kann, Jarko Miller, Evalotta Aabrams. Kolmanda koha saavutasid Orca II tiim ning seal andsid enda panuse Martin Nõmm, Jüri Robin Tiidus, Grete Hallikivi,  Johanna Sepp.

Palju õnne ujujatele ja lapsevanematele. Super töö, treenerid!